IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت خبر
چهار ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر جهان
ایلنا
یکشنبه / 20 آذرماه 90
عنوان :
منبع:
تاریخ:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

دو موسسه آرت پرایس و فیاک درحالی گزارش سالانه آمار هنرمندان پرفروش و موفق را دراكتبر سال 2011 منتشر کردند که نام 4 هنرمند ایرانی هم در این فهرست به چشم می‌خورد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، «آرت پرایس»، مهمترین مرجع مارکت هنر جهان و «فیاک»، موسسه نمایشگاه‌های بین‌المللی پاریس گزارش سالانه خود را با محوریت نقاشی، مجسمه، ویدئو و عکاسی معاصر جهان منتشر کردند و از نکات جالب توجه در این گزارش آن است که برای سومین سال پیاپی جایگاه درحال رشد هنر ایران در عرصه منطقه و جهان در اين فهرست مشهود است.
در صدر فهرست 500 هنرمند پرفروش سال 2010، نام ژان ميشل باسكيه به چشم مي‌خورد.
مبنای آرت پرایس و فیاک برای این رتبه‌بندی، حجم فروش آثار هنرمندان حد فاصل ژوئیه 2010 تا ژوئن 2011 بوده است و درعین حال بیشترین رقم حاصل از چکش خوردن آثار این هنرمندان هم در این رتبه بندی دخیل بوده است. از بين 4 هنرمند ايراني، نام فرهاد مشيري در رتبه 74 اين فهرست به چشم مي‌خورد.
طبق این رتبه‌بندی فرهاد مشیری در جایگاه 74، شیرین نشاط در جایگاه 228، افشین پیرهاشمی در جایگاه 251 و رضا درخشانی در جایگاه 437 قرار دارند. در صدر این رتبه‌بندی که به هنرمندان معاصر اختصاص دارد؛ نام‌هایی چون ژان میشل باسکیه، فان ژای ژینگ، جف کونز، تاکاشی موراکامی، وای فای چن، ریچارد پرنس، دیمن هرست، سین دیشرمن، انسلم کیفر و ... دیده می‌شود.
هاله خیاط (كارشناس هنر ايران، عرب و تركيه موسسه كريستيز) درباره تحولات اخیر در هنر معاصر ایران گفت: در پنج سال گذشته ماركت هنر خاورميانه و شمال آفريقا شاهد يك نوزايي تمام عيار بوده است. ثبت ركوردهاي بالاي فروش ازسوي هنرمندان در حراج كريستيز دوبي، گوياي اين واقعيت است، همچنان كه در حراج اخير اين موسسه شاهد فروش 82 درصدي آثار بوديم. اين ميزان فروش براي يك حراج، بسيار حياتي و سرنوشت‌ساز است. مجموعه‌داران و خريداران مهمي از منطقه و جهان در دوبي گرد هم آمدند يا از طريق تلفن اقدام به خريد آثار كردند.
سال گذشته در فهرست اعلام شده ازسوی دو موسسه «آرت پرایس» و «فیاک»، نام فرهاد مشیری، افشين پيرهاشمی، شيرين نشاط، رضا درخشاني، واي.زد.كامي، كوروش شيشه‌گران و صداقت جباري به‌عنوان موفقترین هنرمندان ایران در زمینه فروش آثارهنری به چشم می‌خورد.فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com